Povolenie vzor

Ku každej legálnej maľbe je potrebné mať potrebné povolenie, obzvlášť ak to obecná/mestská vyhláška vyžaduje. Niektoré mestá majú vyhradené zóny, kde je graffiti možné maľovať aj bez povolenia kedykoľvek, ale v niektorých je stav opačný. To, že je stena (most, podchod, oporný múr..) pomaľovaný odhora až nadol ešte neznamená, že tam môžeš maľovať aj ty kedy sa ti zachce! Preto si vždy, predovšetkým pri návšteve iných miest over u miestnych, aká je realita, aby si neprišiel zbytočne do problémov.
Ak chceš mať aspoň základný prehľad kde sa dá na Slovensku maľovať mrkni sa na stránku Mapa legálnych zón, kde nájdeš potrebné info, fotky, mapu miesta a aj nejaké kontakty. Ďalší spôsob ak chceš byť istý, že ti polícia nebude robiť problémy a nemáš žiaden lokálny kontakt, je možnosť preveriť si túto informáciu na miestnom mestskom alebo obecnom úrade. Stačí telefonicky, v zásade ti to vedia potvrdiť už na informáciách, alebo sa pýtaj na útvar kultúry prípadne kanceláriu mestského architekta. Ak nepochodíš telefonicky skús to osobne.
Môže sa ti stať, že po tebe budú chcieť vopred formálnu žiadosť aj s obrazovou informáciou (sketchom a fotkami miesta), aby mohli posúdiť vyhovenie tvojej požiadavky k umeleckej tvorbe v uliciach mesta. Základný vzor pre ďalšiu úpravu nájdeš na tomto linku >> povolenie .
Pri maľbe na stenu, ktorá je v súkromnom vlastníctve môžeš rovnako potrebovať povolenie od mesta, hoc už máš povolenie od vlastníka. Je preto lepšie akýkoľvek kreatívnu činnosť vopred oznámiť aj obci/mestu.
V niektorých mestách sa môžeš obrátiť s prosbou o pomoc na miestne neziskové organizácie alebo kultúrne centrá, ktoré sa práve často na organizovaní podobných aktivít podieľajú. Pri troche šťastia sa ti môže podariť vďaka nim získať na svoju tvorbu aj zaujímavý príspevok.

Veľa šťastia a trpezlivosti praje
www.dirtyhands.sk